Mužské vokální kvarteto Q VOX

Mužské vokální kvarteto bylo založeno v roce 1997, jeho členové jsou absolventy JAMU v Brně a AMU v Praze.
Jejich působení v hudbě je velmi široké (zpěv ansámblový, sborový, sólový koncertní i operní, dirigování, hudební aranžmá, pedagogická práce, …).
Repertoár ansámblu zahrnuje a cappella zpívané skladby napříč žánry i staletími od středověku po nejžhavější současnost.

Q VOX také pravidelně spolupracuje s dirigentem a aranžérem Milošem Machkem a předními českými symfonickými orchestry (filharmonie v Brně, Zlíně, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Teplicích a Karlových Varech) – programy Po stopách gospelu (2007), Pink Floyd Classic (2010), Symphonic Queen (2011) a Beatles Mania (2013) a Rolling Rock(2015).

Dalším směrem, kterým se Q VOX vydává, jsou jevištní projekty, například humorně scénický žert Kocourkovský Kabaret z Kufru (2006), což je pocta legendárnímu Pěveckému Sdružení Učitelů Kocourkovských s texty V+W v režii Magdaleny Švecové.

A dále hudebně scénická koláž Český Orloj – Cesta Poutníka (2011), spojující hudbu Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů s verši Karla Šiktance v režii Tomáše Pilaře.

Od podzimu 2013 se Q VOX podílí na představení Návraty domů Národního Divadla Moravskoslezského v Ostravě, kde v roli vypravěčů vystupuje v baletu Škrtič od Bohuslava Martinů.

V roce 2014 měl premiéru program Kvítí Milodějné, kde je Leoš Janáček představen nejen jako skladatel, ale též sběratel lidových písní. Zde jsou partnery Q VOXu cimbalistka a zpěvačka Magdaléna Múčková a cimbálová muzika Danaj ze Strážnice, ženská pěvecká skupina Marína ze Zvolena a klavírní improvizátor Martin Jakubiček.

První profilové album vydal soubor v roce 1998 ještě pod původním názvem České mužské vokální kvarteto, v roce 2001 vyšla nahrávka Ach, vojna, vojna už u společnosti Arco Diva, se kterou Q VOX spolupracuje dodnes. Následovaly tituly Janáček-Křížkovský Choirs (2004), publikem velmi žádaný Spirituals and Songs (2006) a CD Grieg Dvořák Male Choirs (2009).

Q VOX pravidelně koncertuje po celé České republice na samostatných koncertech i v rámci hudebních festivalů (např. Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mitte Europa, Zlatá Praha, Moravský podzim, Pražské hudební slavnosti, Svatováclavské hudební slavnosti, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Forfest Kroměříž, aj.).

V zahraničí zatím vystoupil na Slovensku, v Polsku, Francii, Holandsku, Německu, Estonsku a Izraeli.
Od roku 2010 je také organizátorem a garantem hudebního festivalu VOCAL FEST BRNO.


Petr Julíček

Petr Julíček

tenor

– již v raném věku obklopen hudbou, hra na housle, klavír, zpěv, první vokální úspěchy na soutěžích ve 12 letech.

– absolvent Konzervatoře a JAMU v Brně v oboru sólový zpěv, během studia účast na pěveckých kurzech v Německu a Itálii a také první jevištní zkušenosti na profesionálních scénách v Brně a Českých Budějovicích (Bohuslav Martinů – Ženitba, Veselohra na mostě, W.A.Mozart – Zaide, Zahradnice z lásky, G.Rossini – Manželství na směnku, N.Rimskij-Korsakov – Mozart a Salieri).

– člen Komorní Opery Orfeo (1995-2005)

– působí jako koncertní pěvec v oboru lyrický tenor (F. Schubert – Missa in G, W.A.Mozart – Requiem, J.Haydn – Stvoření, Sedm slov vykupitelových na kříži, … ).

– podnikl koncertní turné po Francii, Španělsku, Holandsku, Lichtenštejnsku, Německu, Estonsku a Izraeli.

– účinkoval např. s Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Severočeskou filharmonií Teplice, Filharmonií Hradec Králové, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Brno, atd…

– jeho hlas je zachycen na několika CD a taktéž v nahrávkách Českého Rozhlasu Brno (Schubert, Dvořák, Janáček, Martinů, …)

– intenzivně a velmi úspěšně se věnuje pedagogické činnosti, je vedoucím pěveckého oddělení Konzervatoře v Brně.

– je ředitelem hudebního festivalu Vocal Fest Brno.

– členem mužského vokálního kvarteta QVOX je od jeho založení v roce 1997.


Tomáš Badura

Tomáš Badura

tenor-baryton

– narozen 1969.

– absolvoval Konzervatoř v Ostravě a JAMU v Brně v oboru sólový zpěv.

– je laureátem Mezinárodní Pěvecké Soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (1993).

– jako host účinkoval v Národním Divadle Brno (J. Offenbach – Hoffmanovy povídky, M. Ravel – Španělská hodinka).

– v roce 2001 absolvoval několik vystoupení v Long Beach Opera v Los Angeles s recitálem složeným z písní A. Dvořáka a L. Janáčka.

– je sólistou Českého Filharmonického Sboru Brno a pravidelně se podílí na jeho koncertních aktivitách.

– je členem Komorní Opery Orfeo.

– díky tenorbarytonu, kterým vládne, má ve svém koncertním repertoáru jak party barytonové (A.Dvořák- Te Deum, B.Martinů – Polní mše, Hora tří světel, Izaiášovo proroctví, G.Fauré – Requiem, …), tak nižší tenorové (J.J.Ryba – Česká mše vánoční, J.Pavlica – Missa Brevis, …).

– jako sólista již spolupracoval s většinou tuzemských orchestrů- Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Jihočeská komorní filharmonie České Budějovice, Čeští komorní sólisté, atd…

– pravidelně se účastní hudebních festivalů jako Moravský Podzim, Velikonoční festival duchovní hudby Brno,Mezinárodní hudební festival Petera Dvorského, Festival Špilberk, Janáčkův Máj, Svatováclavský hudební festival, atd…

– rovněž se věnuje pedagogické činnosti

– členem mužského vokálního kvarteta QVOX je od jeho založení v roce 1997.


Tomáš Krejčí

Tomáš Krejčí

baryton, umělecký vedoucí

– narozen 1972

– absolvoval Konzervatoř a JAMU v Brně v oboru sólový zpěv a HAMU v Praze v oboru dirigování.

– jako pěvec se věnuje převážně oratornímu repertoáru v oboru basbaryton /Haydn, Mozart, Schubert, Brahms, Dvořák, Martinů/ a je vyhledávaným interpretem soudobé hudby /nahrávky pro Český Rozhlas a Českou Televizi/

– jako dirigent spolupracoval s Filharmonií Hradec Králové, Janáčkovou Filharmonií Ostrava, Západočeským Symfonickým Orchestrem Mariánské Lázně, Komorní Filharmonií Pardubice,Talichovým Komorním Orchestrem Praha a Ensemble Opera Diversa.

– nastudoval a provedl opery Z.Fibicha- Helga/ Ústí nad Labem, Praha/, G.B. Pergolesiho- La Serva Padrona/ Praha/ a V.Blodka- V studni /znovuotevření divadla ve Znojmě/.

– v letech 1996-2000 působil jako druhý dirigent Českého Filharmonického Sboru Brno.

– v roce 1994 založil orchestr ZUŠ města Brna Mladí Brněnští Symfonikové, jehož je doposud uměleckým vedoucím a šéfdirigentem. S těmito mladými hudebníky nastudoval a provedl mj. Čtvrtou symfonii J.B. Foerstra „Veliká noc“, Symfonii č.9 „Novosvětská“ A.Dvořáka a kantátu Svatební košile téhož autora. Rovněž s nimi natočil několik CD a podnikl turné po Polsku, Rakousku, Švýcarsku, Francii a Japonsku.

– pedagogicky působí na brněnské Konzervatoři v oborech ansámblový zpěv a komorní sbor a je dirigentem operního studia/H. Purcell- Dido a Aeneas, B.Martinů- Zpěvy Vysočiny,…/

– je uměleckým vedoucím a dramaturgem Komorní Opery JAMU a tamtéž vyučuje na katedře dirigování.

– taktéž působí jako regenschori při kostele sv. Máří Magdalény v Brně.

– členem a uměleckým vedoucím mužského vokálního kvarteta QVOX je od jeho založení v roce 1997.


Aleš Procházka

Aleš Procházka

bas

– narozen 1972

– absolvoval Konzervatoř Brno a HAMU Praha v oboru sólový zpěv.

v minulosti se věnoval převážně interpretaci tzv. Early Music, spolupracoval s francouzskou Baroque Academy d´Ambronay a ansámbly jako Doulce Memoire, Prague Madrigalists, Capella Regia Praha, Musica Antiqua Praha, Musica Florea, Czech Ensemble Baroque, Societas Incognitorum, Collegium Marianum, Ad Vocem, Musica Aeterna Bratislava, atd. V současnosti je často hostem na koncertech a nahrávkách souborů Ensemble Inégal a Collegium Vocale 1704.

– je členem vokálně-experimentálního souboru AFFETTO.

– věnuje se převážně koncertní pěvecké činnosti, okrajově i operní- pravidelně spolupracuje s Ensemble Opera Diversa a je členem Výzkumného Centra Hudebního Operního Divadla (VCHOD).

– vystupoval v rockové opeře Juno a Avos.

– v roce 2001 zpíval basový part v České mši vánoční J. J. Ryby v Tokiu před zraky japonské princezny.

– často interpretuje hudbu soudobou, která je přímo pro něj napsaná (M. Štědroň, M. Košut, Z. Lapčíková, O. Kyas, J. Meisl, T. Hanzlík, ORSON).

– jeho hlas je možno slyšet cca na dvou desítkách CD- nahrávka oratoria „Sub Olea Pacis et Palma Virtutis“ J.D. Zelenky, na které zpívá basové sólo, obdržela prestižní ocenění „Cannes Classical Award 2002“.

– vystupoval na řadě festivalů u nás /Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, Moravský Podzim, Pražské Premiéry, Concentus Moraviae/ i v zahraničí / Tibor Varga Festival Sion, Festival de Wallonie, Festival de Sable-sur-Sarthe, Festival de Ribeauville, Festival Internacional de Santander, Sarajevska Zima, Giovane Gioventu di Genova, St. Blasien Music Sommer, Tage Alter Music in Herne, Umbria Music Festival, atd./

– koncertní cesty ho zavedly do většiny evropských zemí a také do Libanonu, Izraele, Japonska a Austrálie.

– členem mužského vokálního kvarteta QVOX je od listopadu 2002.